10 زبان برنامه نویسی محبوب جهان در سال 2018

10 زبان برنامه نویسی محبوب جهان در سال 2018

10 زبان برنامه نویسی دنیا که در سال 2018 دارای محبوبیت بیشتری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی بوده اند را در این برای با هم مورد بررسی قرار میدهیم. در دنیا زبان های برنامه نویسی بسیار زیادی وجود دارد اما برخی از این زبان ها بسیار محبوب شده اند و بیشترین کاربرد رو در بین همه زبان های برنامه نویسی دنیا دارند.

محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا در سال 2018 بر اساس آمار گیت هاب

اگر با وب سایت گیت‌هاب به انگلیسی Github آشنا باشید میدانید که یک منبع و مرجع برای قرار دادن سورس های مختلف و حتی بحث و گفتوگو در رابطه با مشکلات برنامه نویسی می باشد. از این به دلیل اینکه هر زبان برنامه نویسی در دنیا وجود دارد داخل گیت هاب اپلود شده اند و در دسترس توسعه دهندگان هستند. به همین دلیل هر ساله طبق آمار مشخصی در گیت هاب می توان تشخیص داد که چه زبان های برنامه نویسی محبوبیت بیشتری داشته و همچنین بیشتر دانلود شده اند.

1- زبان برنامه نویسی JavaScript جاوااسکریپت

جاوااسکریپت یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی دنیاست. چند سالی هست که به صورت متوالی جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان دنیا شناخته می شود. با استفاده از این زبان می توان به راحتی و البته به طور کامل یک صفحه وب طراحی کرد. هم در سمت فرانت‌اند و هم در سمت فرات‌بک , که یکی از دلایل اصلی جذب توسعه دهندگان شده است. اگر شما بخواهید یک برنامه نویس تحت وب باشید باید حتما جاوا اسکریپت و یاد بگیرید.

پیشنهاد یادگیری: دوره فیلم آموزش زبان برنامه نویسی JavaScript حرفه ای به صورت گام به گام

2- زبان برنامه نویسی Java جاوا

زبان جاوا , یک زبان قدیمی که برای طراحی و توسعه اپلیکیشن می باشد. در حال حاضر زبان پایه و توسعه اپلیکیشن های اندروید جاوا می باشد و با استفاده از می توان اقدام به طراحی انواع اپلیکیشن های حرفه ای کرد. زبان برنامه نویسی جاوا دارای قدرت بسیار زیادی هست به صورتی که شرکت های بزرگی در جهان با استفاده از زبان JAVA اقدام به طراحی اپلیکیشن و بازی های فوق حرفه ای می کنند. برای دسترسی به دوره آموزش اندروید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

زبان جاوا دارای بازار کاری فوق العاده خوبی هست که امروزه برنامه نویسان زیادی به سمت این زبان کشیده می شوند.

3- زبان برنامه نویسی پایتون python پایتون

زبان پایتون در چند سال اخیر پیشرفت و رشد بسیار زیادی داشته. هر طراح و توسعه دهنده ای انتظار دارد به سمت زبانی برود که در عین حال قدرتمند بوده و کار با آن ساده باشد. پایتون یکی از قدرتمند ترین زبان های برنامه نویسی دنیاست که تونسته به خوبی خودش رو جهانی کنه. وب سایت های خیلی زیادی بر پایه پایتون نوشته شده اند. لازم به ذکر است بسیاری از توسعه دهندگان دنیا به دلیل امنیت بالای این پایتون از این زبان در پروژه های خود بهره میبرند.

4- زبان برنامه نویسی php پی اچ پی

شاید اگر کمی هم درباره زبان های برنامه نویسی اطلاعات داشته باشید برای یک بار هم که شده اسم php را شنیده اید. این غول برنامه نویسی در رده پنجم زبان های برنامه نویسی دنیا قرار گرفته. یکی از بهترین زبان ها برای برنامه نویسی تحت وب می باشد. اگر تمایل دارید به یک برنامه نویسی تحت وب تبدیل شوید بهتر است زبان php را هر چه زودتر فرا بگیرید. از طریق بخش دوره های آموزش php میتونید آموزش های این زبتن رو دنبال کنید. در حال حاضر به جرات می توان گفت بیش از 80 درصد سایت های دنیا با زبان php نوشته شده اند.

شاید اسم برخی مدیریت محتواها و فریم ورک های مختلف اعم از: وردپرس , جوملا , لاراول , سیمفونی و .... را شنیده باشید. همه ی این سیستم ها و نرم افزار ها با زبان قدرتمند php نوشته شده اند.

پیشنهاد یادگیری: دوره آموزش زبان برنامه نویسی php پروژه محور کامل ترین دوره در ایران

5- زبان برنامه نویسی C++ سی پلاس پلاس

زبان سی پلاس پلاس یکی از زبان های محبوب دیگر در سال 2018 می باشد. اگر شما یک دانشجو در زمینه علوم کامپیوتر هستید بی شک نام زبان برنامه نویسی C plus plus رو شنیدید. این زبان در دانشگاه های مختلف جهان تدریس می شود. سی‌پلاس‌پلاس یک زبان چند منظوره و شی گرا هست که می توان با استفاده از ان نرم افزار های قدرتمند و سیستم های عامل فوق حرفه ای باهاش طراحی کرد. در حال حاضر زبان سی ++ در زمینه طراحی نرم افزار های کامپیوتر دارای محبوبیت بیشتری است.

نگاهی به بخشی سری دوره های آموزش C++ داشته باشید.

6- زبان برنامه نویسی C# شی شارپ

زبان سی# یکی از دیگر زبان های محبوب دنیا در سال 2018 می باشد که یک زبان فوق العاده قدرتمند و محبوب است. زبان برنامه نویسی سی شارپ (C#) یک زبان فوق العاده حرفه ای چند منظوره هست که می توان با استفاده از آن سیستم ها و اپلیکیشن های متنوعی رو طراحی کرد. اپلیکیشن های طراحی شده با سی شارپ را می توان روی وب , روی سیستم عامل و حتی موبایل پیاده سازی و اجرا کرد.

زبان C# هم همچون زبان سی پلاس پلاس در بسیاری از دانشگاههای دنیا تدریس می شود.

حتما به بخش سری آموزش C# نگاهی بیندازید

7- زبان برنامه نویسی تایپ اسکریپت TS

زبان برنامه نویسی Type Script به فارسی تایپ اسکریپت کامل شده زبان جاوا اسکریپت است. یعنی هدف از ورود این زبان به دنیای برنامه نویسی این بوده بتونه نرم افزار ها و اپلیکیشن هایی که با جاوا اسکریپت طراحی شده اند را به صورت ساده تر و در عین حال حرفه ای و کاربردی تر کند. این زبان توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده و توسعه داده می شود.

زبان TypeScript امکانات و قابلیت های بیشتری نسبت به جاوااسکریپت دارد و همچنین سینتکس های برنامه نویسی تایپ اسکریپت به زبان جاوا اسکریپت بسیار مشابه و نزدیک است.

8- زبان برنامه نویسی Shell شل

شل با به انگلیسی Shell یک اسکریپت یا به اصلاح یک نرم افزاری هست که می توان توسط ان یک سری دستورات را در حالت کامنت لاین نوشته و دستورات مختلفی را اجرا کرد. این اسکریپت در عین سادگی خود قادر است کارهای بسیار بزرگی انجام دهد. اسکریپت یا نرم افزار شل بیشتر توسط مدیران سرور مورد استفاده قرار میگیرد.

9- زبان برنامه نویسی C سی

شاید زمانی که با زبان سی پلاس پلاس آشنا شدید قبل از آن زبان C را میشناختید. چرا که یک زبان پایه و قبل تر از ان است. زبان برنامه نویسی C توسط دنیس ریچی طراحی و پیاده سازی شده که یکی از بزرگترین برنامه نویسان جهان هست. زبان سی یک زبان شی‌گرا نیست اما هیچ مشکلی ندارد و هنوز هم که هنوزه بسیاری از کارهای بزرگ برنامه نویسی با این زبان در دنیا پیش میرود. با استفاده از زبان سی می توان انواع نرم افزار ها و سیستم عامل های فوق پیشرفته طراحی کرد. امنیت زبان C در دنیا زبان زد خیلی از توسعه دهندگان می باشد.

پیشنهاد یادگیری زبان های برنامه نویسی و یادگیری آموزش طراحی وب سایت

10- زبان برنامه نویسی Ruby روبی

زبان روبی به انگلیسی Ruby یگ زبان شی گرا هست. این زبان توسط شخصی بنام Yukihiro Matsumoto در کشور ژاپن نوشته شده و در حال توسعه می باشد. این زبان برنامه نویسی شباهت زیادی به زبان C++ دارد که می توان با استفاده از سیستم ها و نرم افزار های مختلفی برای سیستم عامل هایی همچون ویندوز , لینوکس و مک پیاده سازی کرد.

این ده زبان برنامه نویسی در دنیا محبوب ترین زبان ها در سال 2018 شناخته شده اند و بیشترین کاربرد را در بین زبان های مشابه خود داشته اند. اگر شما یک برنامه نویسی هستید بی شک زمینه های مختلف این زبان ها را میشناسید و با بازار کار آنها آشنا هستید. اما اگر به تازگی سروع به برنامه نویسی کرده اید می توانید به سراغ محبوب ترن زبان برنامه نویسی دنیا برید و یک آینده ایده آل برای خودم رقم بزنید.

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 6 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
تفاوت سایت های وردپرسی با اختصاصی؟

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید