دستیار صوتی Bixby چیست؟

دستیار صوتی Bixby چیست؟

با سلام خدمت همه همراهان مجله رادیب، من حسام علیزاده هستم و خوشحالم که با یک مطلب دیگه در خدمت شما دوستداران تکنولوژی هستم. در این مقاله قصد دارم در مورد دستیاران صوتی خدمت شما نکاتی را ارائه کنم. امکاناتی که یک دستیار صوتی برای ما فراهم می کند می تواند بیانگر انتظارات واقعی ما به عنوان یک انسان از آن چه رشد فناوری و تکنولوژی برایمان فراهم خواهد کرد، باشد. اگر فیلم  "Her" را دیده باشید حتما آرزوی داشتن یک دستیار صوتی  ذهن شما را به خود مشغول کرده است. (هرچند این سرویس هنوز قادر به ارائه ی خدمات همه جانبه نیست.) این فیلم با الهام از دستیار صوتی محبوب اپل به نام  Siri ساخته شد و آینده ای جذاب را همراه با نقاط ضعفی منطقی برای دستیارهای صوتی ترسیم کرد.با وجود پیشتاز بودن اپل در این زمینه،غول های فناوری یکی پس از دیگری از دستیارهای صوتی شان رونمایی کردند:Cortanaمحصول مایکروسافت در سال 2014، Alexa محصول آمازون در سال 2014، Google Assistant  ارائه شده توسط گوگل در سال 2016 و Bixby محصول سامسونگ در سال 2017. تمام پیشرفت های به دست آمده برای این دستیارهای صوتی بدون استفاده از پردازش زبان های طبیعی و هوش مصنوعی امکان پذیر نبوده است.هر یک از این دستیارها ویژگی ها و کاستی های خودشان را دارند.

در ادامه با یکی از جدید ترین دستیارهای صوتی ارائه شده Bixby و امکانات آن آشنا خواهیم شد.

مقاله یادگیری عمیق یا Deep Learning چیست؟ شاید برای شما جالب باشد

دستیار صوتی Bixby


این دستیار صوتی اولین بار همراه با گوشی سامسونگ در سال 2017 روی گوشی Galaxy S8 رونمایی شد و پس از آن در سایر محصولات دیگر سامسونگ مثل یخچال و تلویزیون مورد استفاده قرار گرفت.اکثر گوشی های اخیر سامسونگ( انواع گوشی های سری S8 تا S10 ) یک دکمه به نام  Bixby (در سمت چپ گوشی زیر دکمه ی تنظیم بلندی صدا) را دارند که با ضربه زدن به آن  Bixby Home فعال می شود و امکان تنظیمات دیگر فراهم می شود.در گوشی های رده ی  Galaxy Note 10 یا  Samsung Galaxy S20 برای فعال کردن Bixby باید کلید پاور را نگه دارید و  Bixby بالا خواهد آمد.اگر روی صفحه ی  Bixby Home به طرف راست صفحه بکشید می توانید به منوی تنظیمات بروید.
این دستیار صوتی می تواند اطلاعات مناسبی در مورد وضعیت آب و هوا،یادآوری جلسات در اختیارتان قرار دهد و با  انجام دادن کارهایی مثل تماس گرفتن با فرد موردنظرتان جایگزین منشی شما باشد.این سیستم صوتی می تواند شخصی سازی شود و تن صدای افراد مختلف را شناسایی کرده و به هر کدام پاسخ های متفاوتی بدهد. Bixby می تواند شرایط مختلف را شناسایی کند و با توجه به شرایط به شما پاسخ بدهد. همچنین می تواند زبان عادی و محاوره ای را متوجه شود و برای کارکردن با آن نیازی به استفاده از عبارات خاصی نیست.
Bixby سه قسمت مختلف دارد: Bixby Home ، Bixby Voice و Bixby Vision.
مشابه دیگر دستیارهای صوتی کلمه ی بیداری این سرویس  "Hi Bixby" است.البته این سیستم می تواند تصادفی هم شروع به کار کند،بنابراین همیشه با استفاده از دکمه ی  مربوط به خودش از آن استفاده کنید.البته فقط در مورد سیستم  Bixby Voice این حالت وجود دارد و  Bixby Vision با باز شدن دوربین شروع به کار می کند.

Bixby Home


سامسونگ این سرویس را یک "استریم اجتماعی برای گوشی شما" تعریف کرده است.  Bixby Home یک رابط  شبیه کارت یکپارچه از یادآورها،اطلاعات مرتبط از لحاظ محتوایی و آپدیت های رسانه های اجتماعی است:چیزی مابین  Goolge Now و سرویس BlinkFeed برند HTC. این سرویس می تواند شخصی سازی شود.شما می توانید کارت های مختلف را با ضربه زدن به دوخط گوشه ی بالا سمت راست یک کارت Bixby Home ،پین کنید یا تغییر دهید.اگر می خواهید کارتی را حذف کنید می توانید آن را به سمت راست بکشید یا آن را مخفی کنید یا برای همیشه از بین ببرید. اپلیکیشن های پیش فرض سامسونگ بیشتر محتوای Bixby Home را تامین می کنند. شما می توانید یک کارت های مربوط به پیش بینی هوای محلی،آمار مربوط به فعالیت هایتان را از اپلیکیشن Health سامسونگ و فایلی مربوط به موزیکی که گوش می دهید را داشته باشید. Gmail و Google Calender را هم به گوشی سامسونگ تان ارتباط بدهید تا بتوانید از داده های آنها هم در قالب کارت ها  استفاده کنید.

Bixby Home چیست

 Bixby Voice


این قسمت از  Bixby شبیه به  Siri اپل است و می تواند خودش را با طرز گفت و گوی کاربر تطبیق بدهد.سامسونگ این طور ادعا می کند که به عنوان مثال این دستیار صوتی قادر است تمام بیان های مختلف برای پرسیدن وضعیت آب و هوا مثل: "امروز هوا چه طور است؟" یا "وضعیت هوا را به من نشان بده" یا "پیشبینی برای امروز چیست؟" را درک کرده و پاسخ یکسانی به آنها بدهد. پس از تنظیم  Bixby می توانید با گفتن کلمه ی بیداری یا فشردن و پایین نگه داشتن کلید مربوطه، آن را فعال کنید.این سرویس می تواند کارهای ساده ای مثل فرستادن یک پیام متنی،یادآوری جلسات، اعلام امتیاز های مسابقات ورزشی و زمان پخش فیلم ها را انجام دهد.کارهای پیچیده تری مثل باز کردن یک اپلیکیشن در صفحه نمایش که چندین اپلیکیشن را نشان می دهد،چرخاندن تصاویر،یادآوری این که ماشین تان را کجا پارک کرده اید،نمایش دادن فیلم ویدیویی در نزدیک ترین تلویزیون و نوشتن یک ایمیل هم با این سرویس امکان پذیر ست.این دستیار صوتی می تواند عکس هایی را که آخر هفته ی گذشته گرفته اید در آلبومی جمع کند و آن رابا دوستانتان به اشتراک بگذارد یا عکس سلفی بگیرد و آن را برای کسی بفرستد.انجام کارهای دو مرحله ای از دیگر توانایی های این دستیار صوتی است: "اینستاگرام را باز کن و آخرین عکس من را پست کن." Bixby به شما اجازه می دهد با استفاده از صدایتان ساده ترین کارها را روی تلفن تان انجام دهید.
صدایBixby قابل سفارشی سازی است و می توانید جنسیت آن را تعیین کنید.سامسونگ ادعا دارد  Bixby می تواند بیش از 3000 دستور-شامل دستورات مربوط به فیسبوک،اینستاگرام،یوتیوب،گوگل و ... را پشتیبانی کند.سامسونگ در حال بهبود بخشیدن مداوم این دستیار صوتی با افزایش تعداد دستورها و کار کردن روی پشتیبانی از  اپلیکیشن های دیگر است.این سرویس در حال حاضر به زبان های کره ای،چینی،انگلیسی،اسپانیایی،آلمانی،ایتالیایی و فرانسوی  قابل دسترس است زبان های بعدی هم به زودی به آن اضافه خواهد شد.

دستیار صوتی Bixby Voice

Bixby Vision


گستره ای از عملکردهایی است که از دوربین گوشی استفاده می کنند.این سرویس مشابه  Google Lens و اپلیکیشن خرید آمازون کار می کند.شما می توانید از  Bixbyراجع به چیزها بپرسید و یا اپلیکیشن دوربین را باز کنید و دکمه ی  Bixby Vision را فشار دهید.این سرویس چندین گروه از آن چه اشیا نامیده می شوند را تشخیص می دهد:متن،تصویر،کد های  QR و ... .اگر گوشی سامسونگ گلکسی  S10دارید می توانید با ضربه زدن به دکمه ی  Bixbyدر اپلیکیشن دوربین،آن را نصب کنید یا آیکون آن را قسمت سمت چپ بالای رابط دوربین پیدا کنید.یا می توانید  Bixby Vision را در اپلیکیشن Gallery پیدا کنید.
به طور پیش فرض، Bixby Visionدر حالت متنی باز می شود و به شما اجازه می دهد یک متن به  زبانی خارجی را اسکن کرده و سپس به زبان دلخواهتان ترجمه کنید.گستره ی زبان هایی که پوشش می دهد قابل توجه است و شبیه به دیگر سرویس های مشابه مثل  Google Lens کار می کند.متنی را که می خواهید در باکس روی صفحه تایپ کنید و یک مترجم زمان حقیقی آشکار خواهد شد.این قسمت هنوز کمی دچار مشکل است که به زودی حل خواهد شد.
با کمک قسمت مکان ها در Bixbyبا استفاده از اپلیکیشن موبایلی FourSquare، نقاط مهم و مکان های دیدنی اطرافتان را از طریق نشان دادن آنها با صورت waypoint ببینید.با کمک ابزار مربوط به غذا می توانید دوربین را به سمت یک ظرف حاوی غذا باز کنید و اطلاعات مربوط به میزان کالری آن را ببینید که می تواند بعدا اپلیکیشن  Samsung Health شما افزوده شود.این سرویس هنوز قادر به بررسی غذاهای بسته بندی شده نیست.
در مجموع دستورات  Bixby Vision دو حالت دارند:حالت لنز که می توانید با آن درباره ی کالاهای محتف اطلاعات کسب کنید و حالت اپلیکیشن که در این حالت با استفاده از واقعیت افزوده می توانید کالاهای مختلف مثل لباس،عینک های آفتابی و وسایل خانه را امتحان کنید.
هنگام خرید کردن دوربین را به روی کفش ها،لباس ها و دیگر کالاهای این چنینی باز کنید و  Bixbyسعی می کند آنها را در آمازون و نوردستورم و فروشگاه های اینترنتی دیگر پیدا می کند.


دیگر امکانات  Bixby 


یادآورهای  Bixby 


یادآور  Bixby قدرتمند تر از یادآورهای  Siri  و  Google Assistant هست.این یادآور فقط برای اپلیکیشن های مختص سامسونگ کار می کند و برای شما این امکان را فراهم می کند تا ویدیوها،سایت ها،تصاویر و پیام ها را به آن پیوست کنید.
شما می توانید زمان یا مکان خاصی را برای این یادآور تعیین کنید و زمانی که شرایط موردنظر پیش بیاید،این یادآور به صورت نتیفیکیشنی که می توانید رد کنید یا در حالت  snooze و یا حالتی که نیاز به بررسی دارد ظاهر می شود.

شاید مقاله یادگیری ماشین در تشخیص بیماری های ژنتیکی برای شما جالب باشد


Bixby Marketplace


از آخرین امکانات اضافه شده به  Bixby است و فروشگاهی است که به شما اجازه می دهد تا تجربیات خود را در  Bixby بیشتر از قبل شخصی سازی کنید.اضافه کردن سرویس های جدید به  Bixbyکه با نام  capsule هم شناخته می شوند آسان است.پس از نصب  Bixby می توانید انگشتتان را روی صفحه به سمت چپ بکشید تا بتوانید به بخش  Marketplace وارد شوید و در آنجا می توانید به دنبال  capsule خاصی بگردید یا  دیگر دسته بندی های در دسترس را جست و جو کنید.


Bixby Routines


این ویژگی همان طور که از نام آن پیداست می تواند یک سری کارهای روزمره و تکراری را به ترتیب برای شما انجام دهد:می توانید هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید برایتان قهوه سفارش بدهد،از وضع آب و هوا شما را با خبر کند،آهنگ هایی از لیست محبوب و همیشگی تان را برایتان پخش کند،چند قرار کاری تنظیم کند،ایمیل هایتان را چک کند و ... .با رفتن به بخش تنظیمات و باز کردن  Advenced features گزینه مربوط به  Bixby Routinesرا در حالت فعال بگذارید. Bixby Routines فقط روی گوشی های  Galaxy S10 و بعد از آن فعال است.اگر ایده ای برای تنظیم کردن یک روتین برای خودتان نداشته باشید،بعد از 14 روز Bixby خودش بر اساس فعالیت های روزمره تان می تواند برای شما روتین هایی را تعریف کند.

Bixby Routines چیست

مقایسه بین دستیارهای صوتی


در بین دستیارهای صوتی  Bixbyبهترین نیست و شما بسته به نیازها و امکاناتتان می توانید یک دستیار صوتی برای خود انتخاب کنید.از نظر تعداد زبان هایی که ساپورت می شوند  Siri بالاترین مقام را دارد و از نظر سازگاری(منظور تعداد وسایلی استکه دستیار صوتی می تواند کنترل کند..Alexaمربوط به آمازون از همه بهتر است.دستیار گوگل در پاسخ گویی نسبت به بقیه جلوتر است و با این حال همچنان Siri(با وجود فعال بودن تنها بر روی  iOS) محبوب ترین دستیار صوتی است.داشتن دکمه ای برای فعال شدن دستیار صوتی باعث منحصر به فرد شدن  Bixby شده است.اگر یک کلکسیونر محصولات اپل هستید با استفاده از  Siri می توانید از تمام آنها به بهترین نحو استفاده کنید. Bixby برای انجام کارها بدون دخالت دست بهتر است و  Siri برای انجام دستورات طولانی و با جزئیات زیاد بهتر است.Google Assistant بیشتر برای کارکردن در محیط خانه است در حالی که  Bixby در محیط بیرون هم کاربردی است. Bixby Visionو ویژگی های خاص آن از دیگر نقاط قوت دستیار صوتی سامسونگ است.

منبع :‌ مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 15 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
معرفی 5 نرم افزار کدنویسی حرفه ای برای برنامه نویس

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید