محتوای ویروسی یا وایرال (viral) یعنی چه؟

محتوای ویروسی یا وایرال (viral) یعنی چه؟

با سلام خدمت همه همراهان مجله رادیب، اگر در زمینه تولید محتوا فعال هستید و یا قصد دارید یک محتوای خوب برای شبکه های اجتماعی و یا سایت خود تولید کنید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید، من مرادیان هستم و خوشحالم که با یک مقاله دیگر در خدمت شما عزیزان هستم. حتماً برای شما هم پیش آمده که پستی را در یک وبلاگ یا یکی از شبکه های اجتماعی ببینید و آن را برای دوستان خود بفرستید. در این‌جا یک اتفاق مهم افتاده است: شما کمک کرده‌اید که تولیدکننده محتوا، به مخاطبی دسترسی پیدا کند که به صورت مستقیم، به او دسترسی نداشته است. کافی است افراد دیگری هم، در مجموعه‌ی مخاطبان دست اول، وارد همین بازی بشوند و گیرندگان پیام نیز، خود آن را برای افراد دیگری ارسال کنند. طی مدت کوتاهی، مخاطبان پیام به شکل تصاعدی افزایش پیدا می‌کنند و کسی که مخاطبان دست اولش، شاید چندهزار نفر بیشتر نبوده‌اند، می‌بیند که پیامش به ده‌ها هزار و بلکه صدها هزار و میلیون‌ها نفر رسیده است. این وضعیت، بسیار شبیه شیوع یک بیماری است (البته نه با بار معنایی منفی): چند نفر به یک ویروس مبتلا می‌شوند و در تعامل با دیگران، این ویروس را به آن‌ها هم منتقل می‌کنند.

محتوای ویروسی یا همان (VIRAL) وایرال، محتوایی است که می‌تواند شامل متن، تصویر و یا ویدئو باشد. در اغلب موارد محتوای وایرال به سرعت در فضای اینترنت منتشر می‌شود؛ و در نتیجه آن، این نوع محتواها معمولاً در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی بازدیدکننده دارند. افرادی که با محتوای viral مواجه می‌شوند، در اغلب موارد آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک می‌گذارند و همچنین وب سایت‌ها نیز برای افزایش بازدیدکنندگان خود محتوای ویروسی تولید می‌کنند. در واقع، محتواهایی که جذابیت خاصی دارند به طوری که مخاطب برای اشتراک آنها ترغیب می‌شود، محتواهای ویروسی هستند. اغلب محتواهای سرگرم کننده محتوای وایرال هستند.

viral content

اما محتواها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند تا به عنوان محتوای ویروسی شناخته شوند. Neetzan Zimmeman از افرادی است که در تولید محتوای ویروسی تبحر دارد؛ به طوری که در طی سه سال اخیر، محتواهای viral زیادی را تولید کرده است. این مقاله، با تکیه بر تکنیک‌های زیمرمن، گام‌هایی را برای شما شرح می‌دهد که بتوانید با استفاده از آن‌ها محتوای ویروسی تولید کنید؛ و با انتشار این محتوا در وب سایت خود روزانه حداقل ۲۵۰۰۰۰ بازدیدکننده داشت باشید. با تولید محتوای وایرال شگفتی‌های بازاریابی دیجیتال برای وب سایت شما رونمایی می‌شود و در این صورت، موقعیت وب سایتتان در موتورهای جستجو به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا می‌کند.

همانطور که گفته شد: محتواهای ویروسی، محتواهای ارزشمندی هستند که بازدیدکنندگان فراوانی دارند؛ زیرا در اکثر مواقع به اشتراک گذاشته می‌شوند. در این مقاله، شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک محتوای ارزشمند تولید کنید. مقاله‌های زیمر در حدود یک سال قریب به ۱۵ میلیون بازدیدکننده دارند. شما نیز می‌توانید این نوع از محتواها را برای وب سایت خود تولید کنید. تنها کافی است که با گام‌های تولید محتوای ویروسی و نحوه صحبح استفاده از آنها آشنا باشید.

مردم به شیوه‌های مختلف، ویروس یک محتوا را پخش و تکثیر می‌کنند. از جمله این‌که:

 • آن را در شبکه های اجتماعی به صورت عمومی به اشتراک می‌گذارند (Share).
 • در وب‌سایت خود به آن محتوا لینک می‌دهند (‌Backlink).
 • محتوا را برای دوستان خود ارسال می‌کنند (Forward).
 • درباره‌ی آن محتوا با دیگران حرف می‌زنند (و دیگران، با جستجو محتوا را پیدا می‌کنند).

البته قرار نیست همه‌ی کسانی که به ویروسی شدن محتوا کمک می‌کنند، آن را پسندیده باشند. گاهی اوقات، منتقدی که یک مطلب یا مقاله یا یک پست را نقد می‌کند و از آن ایراد می‌گیرد، خود به ابزاری برای انتشار بیشتر محتوا و گسترش جامعه‌ی مخاطبان آن تبدیل می‌شود.

محتوای ویروسی یا همان (VIRAL) وایرال

آشنایی با نحوه تولید محتوای ویروسی

تقریباً تمامی افراد با ویروس‌ها آشنا هستند. در صورتی که یک فرد به ویروس مبتلا شود و با سایر افراد تعامل داشته باشد، به سرعت آن افراد نیز به ویروس مبتلا می‌شوند. محتوای ویروسی نیز دقیقاً همینگونه است و در واقع، محتواهای ارزشمند در شبکه‌های اجتماعی، از یک کاربر به کاربر دیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند و به سرعت در اینترنت پخش می‌شوند.

به منظور تولید محتوای وایرال شما باید استراتژی‌های تولید محتوا را با دقت تدوین کنید و در این باره به جزئیات توجه ویژه‌ای نشان دهید. در تولید محتوای ویروسی، کیفیت محتوا تعیین کننده میزان اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های گوناگون است.

بسیاری از بازاریابان تمایل دارند که محتوایی در وب سایت خود قرار دهند که به اشتراک گذاشته شده و در مدت کوتاهی به محتوای ویروسی تبدیل شود. در نتیجه، می‌توان گفت که تولید محتوا از نوع وایرال کار بسیار مشکلی است و به دقت زیادی نیاز دارد به خصوص زمانی که فرد برای مدتی کمی است که کار تولید محتوا را آغاز کرده است. به عنوان مثال، زمانی که فرد برای تولید محتوای ویدئویی تلاش می‌کند باید مهارت ویرایش ویدئو را نیز داشته باشد تا بتواند محتوایی با ارزش تولید کند.

محتوا باید ارزش اشتراک گذاری را داشته باشد در این صورت باید به نیازهای مبهم کاربران به طور واضحی پاسخ دهد یا در بهبود روند تحقیقات فرد تاثیرگزار باشد. تنها در این شرایط است که این محتوا توسط افراد به اشتراک گذاشته شده و به عنوان یک محتوای ویارال در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها شناخته می‌شود.

گام‌های عملی برای تولید محتوای ویروسی

 1. هدف از تولید محتوای ویروسی را شناسایی کنید.

شما باید درک درک کنید یا حداقل خودتان بدانید که با چه هدفی می‌خواهید محتوای viral تولید کنید. اهداف افراد برای تولید محتوای ویروسی می‌تواند متفاوت باشد. برخی از افراد صرفاً به منظور افزایش ترافیک سایت خود و در نتیجه آن، افرازیش تعداد بازدیدکنندگان سایتشان محتوای ویروسی تولید می‌کنند. برخی دیگر نیز ممکن است با هدف افزایش رتبه در موتورهای جستجو به تولید محتوای ویروسی بپردازند. تمامی این معیارها، معیارها و یا اهداف نادرست به منظور تولید محتوای وایرال به شمار می‌روند.

با تعیین هدف، نوع داده موردنظر شما برای تولید محتوای ویروسی مشخص می‌شود. به عنوان مثال، در صورتی که می‌خواهید با هدف جذب مشتری بیشتر و یا توسعه کسب و کار خود تولید محتوای ویرا انجام دهید، باید وب سایت‌هایی که این نوع محتوای ویروسی را تولید می‌کنند شناسایی کرده و داده‌ های مورد نظر خود را از آن وب سایت‌ها و سایر منابع معتبر تهیه کنید.

 

هدف از تولید محتوای ویروسی

 1. سایت‌هایی که محتوای ویروسی منتشر می‌کنند را بررسی کنید.

اولین قدم برا تولید محتوای ویروسی، پیمایش کردن ایده‌های سایر افرادی است که به محتوای وایرال می‌پردازند. در این جهت، شما باید سایت‌هایی که محتوای ویروسی تولید می‌کنند را بررسی کرده و ایده‌های موردنظر خود را برای بازدیدکنندگان و خوانندگان سایت خود سفارشی سازی کنید.

در این جهت، از کپی کردن ایده‌ها و قسمتی از محتواهای دیگران به منظور تولید محتوای ویروسی خودداری کنید.

سایت خبری هافینگتون پست (HuffPost) یک سایت خبری است که به تولید محتوای وایرال می‌پردازد. گرچه عناورین اخبار این سایت‌ها توضیح مشخصی ندارند؛ اما در برابر دارای ارزش محتوایی بسیاری می‌باشند. شما می‌توانید، اخبار موجود در این سایت را مطالعه کرده و ایده‌های نویسنده برای تولید محتوای ویروسی را بررسی کنید. گرچه انتخاب یک عنوان عالی و جذاب برای مقاله مهم‌ترین فاکتور تاثیرگزار است؛ اما در برابر، محتوای مقاله نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در صورتی که هدف خود را شناسایی کرده باشید، بهتر می‌توانید هدف نویسنده‌های دیگر و ویژگی‌هایی که آنها در تولید محتوای وایرال از آنها استفاده کرده‌اند را، درک کنید.

 1. به منظور تولید محتوای ویروسی داده‌های ارزشمند تهیه کنید.

برای تولید یک محتوای وایرال، باید برای جمع آوری داده‌های مورد نیاز برنامه ریزی کنید. در اینصورت، باید یک استراتژی مستند تهیه کنید تا بهتر بتوانید به جمع آوری داده‌های ارزشمند و در نهایت تولید محتوای ارزشمند بپردازید. هدف برنامه ریزی شما باید روی افزایش بازدیدکنندگان و جریان ثابت آنها و همچنین انتشار در سایت‌ها و اشتراک گذاری در شبکه‌های مفید اجتماعی، متمرکز باشد و در این صورت، برنامه ریزی شما باید تمام این اهداف را تضمین کند.

برای این منظور، می‌توانید باز هم از مرحله قبلی استفاده کنید. به این صورت که، سایت‌هایی که محتوای ویروسی تولید می‌کنند را بررسی کرده و منابع آنها را مطالعه کنید. برخی از تولید کنندگان محتوا، به طور شهودی درک می‌کنند که چه عوامل منجر به ویروسی شدن یک مختوا می‌شود.

در نتیجه، با مطالعه محتواهای ویروسی و سایر محتواهای ارزشمند می‌توانید داده‌های مورد نظر خود را جمع آوری کنید. در این شرایط باید از سایت‌ها و منابع معتبر استفاده کنید و در نتیجه آن، می‌توانید داده‌های مورد نظر خود را جمع آوری کرده و به منظور تولید محتوای وایرال برنامه ریزی هدف دار انجام دهید.

 1. احساسات مخاطب خود را برانگیزید.

در اغلب موارد، محتواهایی که منجر به برانگیخته شدن احساسات مخاطب و واکنش عاطفی آن‌ها می‌شود، ارزشمندتر هستند و در زمان کوتاهی به محتوای وایرال تبدیل می‌شوند. محتوایی که تولید می‌کنید، باید در نظر مخاطب ارزش داشته باشد تا آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. در این صورت، باید هنگام نوشتن محتوای ویروسی این نکته را مد نظر قرار دهید که زمانی که مخاطب محتوای شما را می‌خواند چه حسی به او منتقل می‌شود. در نتیجه، در تولید محتوای ویروسی باید تأثیر محتوا در زندگی افراد را به آنها نشان دهید.

به عنوان مثال، حس حیرت و هیجان در افراد که بسیار تاثیرگزار است و برانگیخت این حس در افراد باعث می‌شود که در نهایت مخاطب به محتوای فرد نظر بدهد. یا مثلاً، برانگیختن حس خشم در افراد باعث می‌شود که برای محتوا نظر خود را انتشار دهند و در نتیجه، عقاید مخاطبان به چالش کشیده می‌شود. همچنین، برانگیختن حس شادی نیز یکی از موثرترین راه‌ها در تولید محتوای وایرال است. علاوه بر تمام این احساسات، شما می‌توانید حس تعجب را در مخاطب خود بیدار کنید. در این صورت، هر مطلبی که برخلاف انتظار مخاطب باشد، باعث برانگیختن حس تعجب در او می‌شود.

شما می‌توانید با به چالش کشیدن باورهای غلط، ثابت کنید که این باورها صحیح نیستند؛ و در نتیجه، در محتوای خود راهکاری برای روش صحیح این باورها نمایان کنید که این روش می‌توانید نتایج مطالعاتتان از منابع معتبر باشد.

محتواهای ویروسی محتواهای ارزشمند

 1. محتوای وایرال باید شامل پیام مثبت باشد.

محتواهایی که باعث برانگیخته شدن احساسات مثبت مخاطب می‌شوند، بیشتر روی مخاطب تأثیر می‌گذارند. در این رابطه مطالعات نشان داده است که محتواهایی نشان دهنده موضوعات عجیب، سرگرم کننده و یا خنده دار هستند، بیشتر از سایر محتواها به اشتراک گذاشته شده‌اند. به همین علت، شما باید سعی کنید که به منظور تولید محتوای ویروسی، روی احساسات مثبت مخاطب تاثیربگذارید.

و در نهایت، سعی کنید که صادقانه به تولید محتوای ویروسی بپردازید و شایعه پردازی نکنید. همچنین در رابطه با محتواهای وایرال این را نکته را به یاد داشته باشید که تولید آن کار آسانی نیست و شاید روزها تولید یک محتوای ارزشمند زمان ببرد؛ تا در نهایت، بتواند در نظر مخاطبان به عنوان یک محتوای ویروسی شناخته شده و در سایت‌ها مختلف منتشر شود. همچنین همانطور که گفته شد، در صورتی که یک محتوا به عنوان محتوای ویروسی شناخته شود، توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود و در این صورت در مدت زمان محدودی این محتوا می‌توانید تعداد زیادی بازدیدکننده داشته باشد. شما با تولید محتوای ویروسی (viral) برای وقت مخاطب خود ارزش قائل می‌شوید و در برابر، نتیجه آن را نیز در مدت زمان کوتاهی مشاهده می‌کنید.

چرا محتوای وایرال برای تولیدکنندگان محتوا جذاب است؟

بسته به این‌که یک کسب و کار در چه حوزه‌ای فعال باشد، اهمیت محتوای وایرال برای آن کسب و کار متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می‌توان گفت:

 

چرا محتوای وایرال برای تولیدکنندگان محتوا جذاب است

این آگاهی از برند، بسته به اهداف و استراتژی‌های کسب و کار، می‌تواند به شاخص‌های دیگر تبدیل و ترجمه شود.

مثلاً برای یک سایت خبری، آگاهی از برند می‌تواند به قدرت تأثیرگذاری تبدیل شود، یا برای فروشگاه فیزیکی، می‌تواند پاخور فروشگاه را افزایش دهد. یک برند پوشاک، با افزایش آگاهی از برند، می‌تواند جایگاه آن برند را در میان رقبا افزایش دهد و یک وبلاگ نویس، می‌تواند امیدوار باشد که افزایش آگاهی از برند، ترافیک وبلاگ او را افزایش دهد و بک‌لینک‌های تازه‌ای برای او ایجاد شود.

امیدوارم این مقاله کاربردی، برای رشد کیفیت محتوای تولید شده توسط شما، مفید باشد. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم، در صورتی که مطالبی از این دست برای شما مفید است،‌ با ستاره دادن به این مطلب، ما را از سبک مطالعه خود مطلع کنید تا مطالب بیشتری از این دسته بندی، برای شما منتشر کنیم.

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 26 امتیاز , میانگین امتیازات 4.96 از 5 میباشد )
نحوه سقوط آزاد توپ در منظومه شمسی

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
 • سایت اصلی رادیب
 • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
 • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید