SEO یا SEM چیست ؟ تفاوت آنها در چیست

SEO یا SEM چیست ؟ تفاوت آنها در چیست

SEO یا SEM چیست دوره واژه مرتبط و تقریبا نزدیک به هم. در این مقاله از مجله رادیب به موضوع بررسی SEO یا SEM چیست میپردازیم. یکی از مهم ترین سوالاتی که شاید برای هر کسی پیش بیاید. شاید هم مقالات زیادی درباره sem و seo خوانده باشید ولی هنوز درک درستی از این دو ندارید. با من همراه باشید تا این دو واژه را به طور کامل با هم بررسی کرده و تفاوت های اون رو پیدا کنیم.

SEO بخشی از SEM می باشد, برای یادگیری اصولی سئو دوره فیلم آموزش حرفه ای سئو را دنبال کنید.

تفاوت SEO یا SEM چیست و چه کاربردهایی دارد

مولفه seo به فارسی سئو یک کلمه آشنا برای مدیران سایت ها می باشد که مخفف کلمه Search Engine Optimization می باشد. به معنی بهینه سازی برای موتور جستوجو, همان کارهایی که ما روی سایت خود انجام میدهیم تا سایت ما در نتایج جستوجوی گوگل و سایر موتور جستوجوها در جایگاههای بالا نمایش داده شود.

مولفه SEM مخفف کلمه Search engine marketing می باشد به معنای بازاریابی برای موتور جستوجو , که شامل کارهایی همچون تبلیغات می شود که ما سعی داریم با تبلیغات بازدید کنندگان زیادی رو به سمت سایت خود بکشیم. یعنی به نوعی داریم برای کسب و کار و سایت خودمون بازاریابی می کنیم که این روش شامل هزینه می شود.

SEO یا SEM چیست

پیشنهاد مطالعه: مقاله چگونه سایت خود را به صفحه اول بیاوریم

فکر میکنم تا اینجا به طور مختصر متوجه شده اید که سئو و سم چی هستن و معنی اونها چیه. حال در ادامه میپردازیم به روش های انجام کار این دور مورد که شما درک کامل تری در مورد این موضوع داشته باشید.

SEM شامل چه مواردی می شود

شاید شما هم نتایج جستوجوی گوگل مشاهده کرده اید که برخی نتایج از سمت گوگل به صورت تبلیغات به کاربران نمایش داده می شود. این نوع تبلیغ که مدیر سایت به گوگل پول میدهد تا سایت شخص مورد نظر را در کلمات کلیدی مشخصی در بالای همه نتایج نمایش دهد. به این نوع تبلیغ که از طریق مورتو جستوجو صورت میگیره SEM گفته میشه. روی های مختلفی برای تبلیغات داخل مورتور جستوجو ها وجود داره مثل تبلیغات متنی / بنری / کلیکی و .... که همه این موارد شامل SEM می شوند.

اگر از وردپرس استفاده می کنید برای سئو سازی حرفه ای وردپرس پیشنهاد می کنیم دوره فیلم آموزش سئو وردپرس صفر تا صد , کامل ترین دوره سئو وردپرس در ایران رو دنبال کنید.

SEO شامل چه مواردی می شود

بر خلاف روش SEM برای انجام کارهای مربوط به سئو نیاز به هزینه خاصی نیست و مدیر سایت می تواند طبق استاندارد ها و تکنیک های مشخص شده برای بهینه سازی سایت خود اقداماتی را انجام دهد. در این روش بعد از انجام و رعایت نکات لازم سئو روی سایت بعد از مدتی سایت به جایگاههای اول گوگل میرسه که نتیجه زحمات مدیر سایت بوده است و برای همیشه در جایگاههای بالا قرار میگیره. در روش SEO مدیر سایت می تواند هیچ هزینه برای سایت خود در نظر نگیرد و فقط با صبر و شکیبایی منتظر باشد تا سایت به طور طبیعی در نتایج جستوجوی گوگل یا سایر موتور جستوجو ها رشد کند.

مزایای SEM چیست

 • جذب بازدید زیاد در مدت زمان کم
 • رسیدن به فروش از همان روز های ابتدایی راه اندازی کسب و کار
 • معرفی خدمات در کمترین زمان ممکن
 • ظاهر شدن دائمی در نتایج جستوجوی کلمات کلیدی مختلف
 • و ...

معایب SEM چیست

 • نیاز به هزینه زیادی دارد
 • برای جدب و ماندگاری مخاطب در سایت باید محتوای خوبی داشته باشیم
 • مشخص نیست بازدید کننده که از طریق بازاریابی وارد سایت شده است مشتری می شود یا نه
 • برگشت به نتایج قبلی بعد از اتمام کمپین تبلیغاتی
 • و ....

مزایا سئو چیست

 • نیازی به هزینه کردن نیست
 • ماندگاری در نتایج بالا بعد از رسیدن به جایگاه های بالا
 • دارای محتوا و مطالب ارزشمند برای کاربران که سبب رشد شده است
 • جذب بازدید کننده بعد از رشد سایت و ظاهر شدن در نتایج بالا

معایت SEO چیست

 • نیاز به زمان زیادی برای رشد سایت دارد
 • نیاز به تخصص برای سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستوجو
 • تولید محتوای دائمی و بروز نگه داشتن سایت
 • رعایت کلیه اصول و تکنیک های سئو در سایت
 • و ....

تا این بخش شما با برخی موارد مربوط به SEO و SEM آشنا شدید که فکر می کنم تا این قسمت درک کاملی از این دو مولفه بدست آوردید. لازمه بدونید که همیشه بیشتر از sem روش seo پیشنهاد شده چرا که یکی از اصولی ترین روش ها در کسب و کار و تجارت الکترونیک محسوب میشه. شما می تونید برای یادگیری اصولی سئو به بخش دوره ها و پکیج آموزش سئو در رادیب مراجعه کنید.

SEM بدون SEO ارزش ندارد

لازم به ذکر است که بدونید Search engine marketing (SEM) بدون رعایت اصول search engine optimization (seo) هیچ ارزشی ندارد. و شما باید برای استفاده از خدمات sem تمامی نکان لازم مربوط به seo را در سایت خود رعایت کنید.

What IS SEP

Search engine marketing (SEM) is a form of Internet marketing that involves the promotion of websites by increasing their visibility in search engine results pages (SERPs) primarily through paid advertising. SEM may incorporate search engine optimization (SEO), which adjusts or rewrites website content and site architecture to achieve a higher ranking in search engine results pages to enhance pay per click (PPC) listings. [Search engine marketing]

WHAT IS SEO

Search engine optimization (SEO) is the process of affecting the online visibility of a website or a web page in a web search engine's unpaid results—often referred to as "natural", "organic", or "earned" results. In general, the earlier (or higher ranked on the search results page), and more frequently a website appears in the search results list, the more visitors it will receive from the search engine's users; these visitors can then be converted into customers. SEO may target different kinds of search, including image search, video search, academic search, news search, and industry-specific vertical search engines. SEO differs from local search engine optimization in that the latter is focused on optimizing a business' online presence so that its web pages will be displayed by search engines when a user enters a local search for its products or services. The former instead is more focused on national or international searches. [Search engine optimization]

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 10 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
ایلان ماسک ثروتمندترین فرد جهان شد

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
 • سایت اصلی رادیب
 • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
 • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید