فرصت تبلیغات در استوری اینستاگرام

فرصت تبلیغات در استوری اینستاگرام

با سلام و درود خدمت همه عزیزان و دنبال کنندگان مجله ی رادیب. من مرادیان هستم و با یک مقاله دیگر در زمینه سوشال نتورک ها در خدمت شما هستم. از زمانی که استوری اینستاگرام در سال 2016 معرفی شد روز به روز به محبوبیت آن افزوده شده است و علاوه بر مردم عادی، شرکت ها و برندهای زیادی هم برای تبلیغات محصولاتشان و یا خدمات خود از آن استفاده کرده اند.به طوری که در همان 24 ساعت اول اضافه شدن این قابلیت،بیش از پنج میلیون ویدیو در این سایت اشتراک گذاری تصاویر آپلود شد. قبل از اینستاگرام، توئیتر به عنوان پیشگام در زمینه ارائه ی سرویس های ویدئویی، سرویس شش ثانیه ای  Vine را ارائه داده بود که موفقیت چندانی کسب نکرد. بعدها YouTube هم در سال2017 هم از این قابلیت با تفاوت های کوچکی استفاده کرد که البته بازهم به موفقیت اینستاگرام نبود، چرا که این سایت از ابتدا برای اشتراک ویدئو راه اندازی شده است و به اندازه ی کافی فیلم های مختلف تبلیغاتی را ارائه کرده است و استفاده از این فرمت برایش ضروری نبوده است. اما اینستاگرام از ابتدا برای اشتراک گذاری تصاویر پا به عرصه ی وجود گذاشته است و دیدن کلیپ های 15 ثانیه ای در میان انبوهی از تصاویر برای کاربرانش سرگرم کننده و موثر تر است.
بر طبق آمار و ارقام،روزانه 400 میلیون از کاربران اینستاگرام از قابلیت استوری استفاده می کنند و از هر 3 کاربر که به طور روزانه از اینستاگرام استفاده می کنند یک نفر با دیدن استوری های مربوط به یک محصول به آن علاقه مند می شود و این قابلیت باعث شده است کاربران 28 دقیقه بیشتر زمانشان را در اینستاگرام صرف کنند. در حال حاضر اپلیکیشن هایی ارائه شده اند که قادر هستند ویدیوهای طولانی تر را به کلیپ های 15 ثانیه ای تقسیم کرده و نمایش دهند.

تبلیغات تلویزیونی پانزده ثانیه ای

تبلیغات 15 ثانیه ای کاربردی بودنشان را اثبات کرده اند: یکی از فرمت های استاندارد برای تبلیغات تلویزیونی 15 ثانیه است و مردم به این مدت زمانی از قبل عادت کرده اند. (البته تبلیغات 30 ثانیه ای و 60 ثانیه ای هم جزو زمان های تعریف شده هستند.) بسیاری از افراد که در زمینه ی تبلیغات و رسانه های دیجیتالی کار می کنند اظهار نگرانی کرده اند که ممکن است برندها از همان تبلیغات تلویزیونی شان (و یا ورژن کوتاه ترش) برای اینستاگرام استفاده کنند و به سراغ هیچ گونه ویدیوی خلاقانه و جدیدی نروند. قرار نیست تبلیغات تلویزیونی دوباره در استوری اینستاگرام تکرار شوند.برای همین امکان وارد کردن ویدیو در اینستاگرام وجود ندارد،بلکه باید با اپلیکیشن فیلم ضبط شود تا امکان گذاشتن تبلیغ از قبل آماده شده  با اضافه کردن جلوه های ویژه و فیلترهای مختلف نباشد.

محتوای کاربردی،نه تبلیغاتی

یکی از نقاط قوت اینستاگرام که در استفاده از این نوع تبلیغات وعملکرد بهتر نسبت به رقیبانش، به این خاطر است که  این سایت از ابتدا روی جذب کاربران به عنوان فالوور که نقش مهمی در برند سازی و تبلیغات دارند، به خوبی کار کرده است و اکثر برندها توانسته اند فالوورهای زیادی را جذب کنند. 
مدت زمان 15 ثانیه ای می تواند برای پاسخ دادن به سوال یک مشتری کافی باشد. همچنین مردم به دنبال فیلم های آموزشی کوتاه 15 ثانیه ای یا حتی کوتاه تر هستند تا  نحوه ی کار با ابزارهای مختلف را یاد بگیرند مثلا چه طور وسیله ای را نصب کنند یا چه طور از ویژگی های یک نرم افزار استفاده کنند.

استفاده از استوری در بازاریابی و تبلیغات

در حال حاضر استوری به بخش مهم و جدایی ناپذیر بازاریابی اینستاگرام تبدیل شده است. بسیاری از برندها از این 15 ثانیه برای برگزاری مسابقات ،دادن هدایا به مشتریان و یا نشان دادن ویژگی های یک محصول استفاده می کنند. کوتاه و گذرا بودن استوری ها، احساس شتاب دهندگی و حالت اورژانسی بودن را در مخاطبان بیدار می کند که باعث ترغیب آنها برای خرید و شرکت در کمپین های تبلیغاتی می شود. استوری ها کوتاه،درگیرکننده و اعتیاد آور هستند و استفاده از استیکرها،جلوه های تصویری و فیلترهای مختلف به جذابیت آنها بیشتر از قبل افزوده است.
برگزاری مسابقات و نظرسنجی ها از دیگر کاربردهای استوری ها برای درگیرکردن مخاطبان است. نظرسنجی ها به صاحبان برندها سرنخ هایی می دهد که مخاطبان در آینده چه انتظاراتی از آنها دارند. دادن حق انتخاب به آنها باعث وفاداری شان به برند خواهد شد.برگزاری مسابقات و دادن جوایز هم راه دیگری برای درگیر کردن مخاطبان است. معرفی محصولات جدید هم راه دیگر استفاده از استوری در تبلیغات  است که برندها روی آن مانور داده اند.

راهکارهایی برای موثر بودن استوری های تبلیغاتی

  • سعی کنید با استفاده از لینک ها و  CTAها در استوری،ترافیک مخاطبان را به سایتتان هدایت کنید
  • می توانید با برندهای دیگر همکاری متقابل داشته باشید و در استوری ها به یکدیگر ارجاع بدهید،خصوصا  برندهایی که فالوورهای مشترک زیادی دارید.
  • از تگ های  location در استوری هایتان استفاده کنید و بگذارید مخاطبان با کمک نقشه خوانی با  محتوای شما رتباط برقرار کنند.

اینستاگرام و تبلیغات

 

داستانی را به صورت دنباله دار در استوری هایتان تعریف کنید:مثلا معرفی محصولات یا تجربیاتی که مشتریان در ارتباط با محصولات و ... .

معرفی محصولات در اینستاگرام

  • از هشتگ، GIF و استیکرها و دیگر عناصر طراحی خنده دار برای دادن جذابیت بیشتر به استوری هایتان استفاده کنید.                  
  • می توانید برای استوری هایتان برندسازی کنید. استوری های برند سازی شده، رنگ و استایل و لحن و فرمت هم شکل دارند. با داشتن یک ظاهر منسجم در استوری ها که همگام با کسب و کارتان پیش می رود، می توانید برای آنها هم برند و پرسونای خاصی بسازید. می توانید از قالب های اینستاگرام برای این کار استفاده کنید.

استوری های برند سازی شده

  • از  Highlightها برای بهبود بخشیدن استوری های تبلیغاتی استفاده کنید.با استفاده از Highlightها می توانید استوری های محبوب و پرمخاطب را ذخیره کنید. برای آنها آلبوم درست کنید و آنها را نام گذاری کنید.می توانید از Highlightبه عنوان ویترین معرفی محصولات تان استفاده کنید، به سوالات بازدیدکنندگان و مشتریان پاسخ دهید و رویدادهای مهم را با آنها به اشتراک بگذارید.در صورتی که صاحب برند بزرگی هستید مشتریان مهم خود را در این قسمت قرار دهید. می توانید پشت صحنه های تولید محصولات و کمپین های تبلیغاتی خود را هم با دیگران به اشتراک بگذارید.
  • از Cover Photoهای مناسب استفاده کنید. درمیان انبوهی از تبلیغات آن چه کاربر در نگاه اول از CoverPhoto برداشت می کند، در تصمیم گیری او برای این که استوری شما را ببیند یا نه اهمیت زیادی دارد.

اینستاگرام و تبلیغات در دهه ی جدید

آینده ی اینستاگرام در دهه ی جدید برای تبلیغات روشن و امیدوار کننده است. با توجه به استقبالی که از استوری اینستاگرام شد، بعدا قابلیت گذاشتن ویدیوهای طولانی تر و سرویس های دیگری مثل IGTV را ارائه بدهد. بسیاری آینده ای شبیه  Shopify و  Amazon را برایش پیش بینی می کنند. البته وجود رقیبانی که هر روز بیشتر و بیشتر می شوند را هم باید در نظر گرفت.مثلا  Tiktok که در ماه های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و حتما به سمت تبلیغات هم خواهد رفت. در همین روزها خیلی از افراد سادگی فضای آن را نسبت به اینستاگرام که تجمل گرا تر است، تحسین کرده اند و شاید همین موضوع در آینده روی موفقیت آن برای تبلیغات هم تاثیرگذار باشد. اما در هر صورت اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی برای تبلیغات در چند سال آینده با ما خواهد ماند.

 

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 8 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
نحوه تبدیل Rial به ریال یا تومان در EDD

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید