تکنولوژی مورد استفاده در اینترنت اشیا

تکنولوژی مورد استفاده در اینترنت اشیا

سلام خدمت عزیزان  و همراهان مجله رادیب، من محمدرضا بخشی هستم و امروز براتون یک مقاله متفاوت آماده کردم در خصوص تکنولوژی و پروتکل ها در فناوری هایی که میتونیم توی اینترنت اشیا استفاده کنیم. در این مقاله میخوایم به طور مختصر و مفید به این مقالات بپردازیم پس با ما همراه باشید.

: Ant +

یک پروتکل بی سیم برای مانیتورینگ اطلاعات سنسور ها است. مانند : ضربان قلب فرد یا فشار باد تایر های ماشین، همچنین برای کنترل کردن سیستم هایی ماندد چراغ های داخلی و وسایل سرگرمی مانند تلویزیون هم استفاده میشود.

z-wave

یک پروتکل بی سیم که در درجه اول برای اتوماتیک کردن خونه استفاده میشود. این پروتکل برمبنای تراشه الکترونیکی که درون بسیاری از دستگاه های هوشمند قرارگرفته است فعالیت میکند.این پروتکل از امواج ویو برای ارتباط دستگاه به دستگاه استفاده میکند.

NFC ( Near Field Communication )

مجموعه ایی از پروتکل های ارتباطی است که دو دستگاه را قادر میسازد تا اطلاعات را انتقال دهند، معمولا یکی ازین دستگاه ها قابل حمل است مانند : گوشی هوشمند. دستگاه های NFC  باید بهم نزدیک باشند. NFC ها برای سیستم های پرداخت بدون تماس مانند کارت های اعتباری و بلیط های الکترونیک استفاده میشوند.

Bluetooth

بلوتوث یک تکنولوژی بیسیم که به دستگاه ها اجازه میدهد در مصافت های کوتاه با هم ارتباط برقرار کنن، علاوه بر این برای ساخت شبکه های هم ازین تکنولوژی استفاده میشود.

IR(Infrared)

مادون قرمز یکی دیگر از فناوری های بیسیم هست. که امکان انتقال داده را در ارتباط کوتاه میان دستگاه های دیجیتالی برقرار میکند. انتقال داده‌ها از طریق امواج فروسرخ نیز در ابعاد مکانی کوچک و بین دستگاههای کامپیوتری دیجیتال و تلفنهای همراه یا PDA ها (دستیارهای دیجیتال شخصی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گونه دستگاهها خود را با استانداردها و قوانینی که توسط IrDA ( انجمن داده‌های اینفرارد ) تطبیق می‌دهند و کار می‌کنند.

RFID(Radio Frequency Identification)

به معنی شناسایی از طریق امواج رادیویی است که درواقع یک سامانهٔ شناسایی بی‌سیم قادر به تبادل داده‌ها به‌وسیلهٔ برقراری اطلاعات بین یک Reader (بازخوان یا تگخوان) و یک Tag (شناسه یا تگ) که به یک کالا، شی، کارت و… متصل شده‌است می‌باشد. به عبارت دیگر سامانه‌های RFID از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره می‌گیرد.

به زودی در مقالات بعدی،‌هر کدام از این موارد را بیشتر برای شما عزیزان تشریح می کنم.

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 1 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
رونمایی مدیاتک از تراشه دیمنسیتی 1080

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید