ویژگی های یک فریلنسر خوب

ویژگی های یک فریلنسر خوب

در این مقاله از مجموعه مقالات مجله رادیب، به شما خواهیم گفت که چطور می توانید برنامه نویس فریلنسر خوبی باشید تا بتوانید در حالی که مسافرت می کنید یا در خانه با لباس راحتی هستید، کارتان را انجام دهید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک کسب و کار موفق در زمینه ی برنامه نویسی فریلنسر داشته باشید، خواه اینکه قبلا یک برنامه نویس باشید که بطور تمام وقت برای یک شرکت کار می کند، خواه یک برنامه نویس تازه کار.

اگر از قبل نمیدانستید چطور برنامه نویسی کنید، نخستین قدم یادگیری برنامه نویسی و اگر تازه کار هستید و نمی دانید از کجا شروع کنید می توانید با شروع آموزش برنامه نویسی اولین قدم را بردارید.

 

 یک برنامه نویس فریلنسر خوب

 

یک داستان از فریلنسر بودن

زمانی که از دانشگاه و در رشته ی علوم سیاسی فارغ التحصیل شدم، محل زندگی ام را تغییر دادم. 
مانند بسیاری از دانشجویان کالج با مدرک تحصیلی بدون کاربرد، قادر به پیدا کردن کار نبودم. برخلاف بسیاری از آنها تصمیم گرفتم برنامه نویسی را یاد بگیرم. 
من یادگیری پایتون را آغاز کردم: زبان برنامه نویسی محبوبی که به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها برای تازه کارها شناخته شده است.عاقبت به استخدام  eBay درآمدم. بعد از آن در یک شرکت استارت آپ در پالوآلتو مشغول به کار شدم. من که به دنبال ماجراجویی بودم، تصمیم گرفتم شغلم را رها کنم و با کوله پشتی به مسافرت بروم. آسیای شرقی را انتخاب کردم و عاقبت از جزایر بالی سردرآوردم. در طی مسافرتم، برای به دست آوردن پول برنامه نویسی شیوه فریلنسری را آغاز کردم.
اگر با کلمه ی فریلنسری آشنا نیستید باید بدانید شما به عنوان یک پیمانکار با مشتری های مختلف کار می کنید، به عبارت دیگر شما رئیس خودتان هستید.

کسب درآمد از برنامه نویسی در فایل مارکت ردایب

چرا فریلنسری را انتخاب کردم؟

فریلنسری چندین مزیت نسبت به کار در یک شرکت سنتی دارد. شما وابسته به مکان خاصی نیستید و می توانید از رفت و آمد هرروزه به سرکار و دیسیپلین های اداری راحت شوید ونیازی نیست در مورد سن  و نداشتن مدرک دانشگاهی نگران باشید.

حقوق بالا از همه جا !

به عنوان یک برنامه نویس فریلنسر شما می توانید از نسبت به هرجایی که کار می کنید حقوق بالاتری داشته باشید. به لطف فریلنسر بودن، من توانستم 26 کشور در شش قاره را ببینم.
کار کردن در یک کافه در توکیو یا در کنار ساحل حس بسیار خوبی دارد.

با رفت و آمد روزمره خداحافظی کنید

فریلنسری نه تنها به شما اجازه می دهد تا مسافرت کنید، بلکه همچنین رفت و آمد روزمره را هم حذف می کند.  
با حذف رفت و آمد ها انرژی بیشتری خواهید داشت و می توانید هزینه های مالی و زمانی آن را روی پروژه هایتان صرف کنید.

رهایی از دیسیپلین اداری

یکی دیگر از مزایای فریلنسری این است که از ساز و کارها و انظباط های اداری رها میشوید. رفتن هر روز به اداره و درگیری با دیسیپلین های اداری به من استرس میدهد و کارکردن در خانه برایم راحت تر است. 

بدون داشتن مدرک دانشگاهی برنامه نویسی کنید

فریلنسری به شما اجازه میدهد به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای کار کنید، حتی اگر رزومه ی شما استخدام شما را در یک کمپانی سنتی به عنوان برنامه نویس مشکل کند. بسیاری از مردم از من می پرسیدند که چه طور می توان در سن 50 سالگی یا بیشتر یک کدنویس شد. آنها نگران هستند که شرکت ها کاندیدهای جوان تر را استخدام کنند. وقتی که شما فریلنسر باشید، معمولا مشتری هایتان را از نزدیک نمی بینید بنابراین سن شما در فرآیند استخدام اهمیت ندارد.

 

 

فریلنسری برنامه نویس حرفه ای

پلت فرم های برنامه نویسی فریلنسری در سطح جهانی

چندین پلتفرم مختلف برای فریلنسری وجود دارد که می توانید به عنوان یک فریلنسر در آنها ثبت نام کنید. با فعالیت در این پلت فرم ها شما میتوانید درآمد ارزی داشته باشید.
در ادامه تعدادی از پلتفرم های برتر جهانی برای فریلنسری را می بینید:

UpWork

یکی از محبوب ترین مکان ها برای برنامه نویسان فریلنسر هست تا پروژه پیدا کنند. زمانی که من فریلنسری میکردم تمام پرو‍‍ژه هایم را دراین سایت پیدا می کردم. حالا که  کسب و کار خودم را اداره می کنم ، از پلتفرمشان برای انجام کارهایم استفاده می کنم.
Freelancer
یک پلتفرم محبوب دیگر برای برنامه نویسی فریلنسری. شبیه به  UpWork : کارفرمایان شغل های مختلف را درخواست می کنند و فریلنسر ها برای آن ها درخواست می دهند. 
Fiverr
یک مکان محبوب دیگر برای برنامه نویسان فریلنسر برای این که کار پیدا کنند سایت  Fiverr.com  است. در این سایت شما یک پروفایل می سازید و مشتریان بالقوه به سمت شما می آیند. در حالی که در دوسایت قبلی شما باید به دنبال مشتریان می رفتید. وقتی شما Fiverr را استفاده می کنید مشتریان به سمت شما می آیند. 
Golance
پلتفرم محبوب دیگری که محبوبیت زیادی به دست آورده و ارزش جست و جو کردن را دارد Golance.com است.

برنامه نویسان فریلنسر چه مهارت هایی نیاز دارند؟

توسعه دهندگان فریلنسری که موفق هستند همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید هستند. مهارت های بیشتر به معنای قراردادهای بیشتری هست که می توانید برای آنها درخواست دهید که به معنای درآمد بیشتر نیز است.

با Web Scraping شروع کنید

اگر به عنوان یک برنامه نویس موفق می خواهید یک حرفه ی فریلنسری داشته باشید، باید با مهارت هایی که از قبل داشته اید شروع کنید. 
 اگر شما یک برنامه نویس تازه کار هستید و هنوز هیچ مهارتی را توسعه نداده اید، ابتدا یاد گرفتن Web Scraping را در نظر بگیرید. برخلاف توسعه ی وب یا اپلیکیشن شما می توانید خیلی سریع یاد بگیرید تا WebScraper ها را در سطوح حرفه ای بسازید.
اکنون تقاضاهای زیادی برای WebScraper ها وجود دارد و مشاغل زیادی درUptake.com در دسترس است.

مهارت های تازه بسازید

شما همیشه باید حوزه های تخصصتان را گسترش دهید. 
یادگیری توسعه ی وب، توسعه ی اپلیکشن، توسعه ها و عملیات و یا علوم داده را بیاموزید. علوم داده بطور باورنکردنی در حال رشد است و گزینه ای عالی برای انتخاب است. 
شما همچنین می توانید زبان برنامه نویسی دیگری را یاد بگیرید. در حال حاضر تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان فریلنسر پایتون وجود دارد. 
فریمورک  React مربوط به زبان جاوا اسکریپت و  Front-End یکی دیگر از تکنولوژی های محبوب و مورد تقاضاست.  Hadoop هم آینده ی درخشانی دارد و بنا بر گزارش UpWork یکی از مهارت هایی است که در حال رشد  با سرعت بالاست. 
 انتخاب های زیادی وجود دارند. زمانی را برای سرچ کردن درنظر بگیرید تا بررسی کنید چه تکنولوژی هایی برای مشتری های فریلنسری ارزشمند است و مواردی که برای شما جذاب هستند را یاد بگیرید.

 

مهارت های تازه بسازید

ساختن مشاغل برنامه نویسی فریلنسری بدون تجربه

شما چه برنامه نویس حرفه ای باشید که بخواهید یک شیوه ی زندگی بدون وابستگی به مکان داشته باشید یا یک برنامه نویس تازه کار باشید، وقتی که کار را شروع کردید سخت ترین قسمت اولین مشتری شماست. 
در ادامه نکاتی را می آموزید که به شما کمک می کند اولین مشتری تان را بدون داشتن تجربه ی قبلی فریلنسر به دست آورید. 

بالا رفتن از نردبان فریلنسری

بهترین راه برای به دست آوردن مشتری ها بالا رفتن از نردبان فریلنسری است. به این معنا که با پروژ های کوچک شروع کنید و راه تان را به سمت پروژه های بزرگ تر و بزرگ تر ادامه دهید.
به عنوان مثال، شما می توانید با یک قرارداد 5 دلاری در سایت UpWork شروع کنید و سپس کارتان را با یک پرو‍ژی 10 دلاری ادامه دهید. خیلی زود قراردادهای 100 دلاری خواهید داشت. در نهایت می توانید قراردادهای 6 ماهه تا سالانه ببندید.
بهترین قسمت موضوع این است که نداشتن تجربه هم مشکلی ندارد. هیچ کس درسایت  UpWork یا Freelancer از شما برای یک قرارداد 5 دلاری درخواست سابقه کار قبلی ندارد.
تا زمانی که شما بتوانید پرو‍‍‍ژه های مهم را برعهده بگیرید به اندازه ی کافی از انجام پرو‍ژه های کوچک تر تجربه و سابقه ی کاری به دست آورده اید.

ابتدا به کامنت ها توجه داشته باشید

گرفتن اولین پروژه در سایتی مثل Freelancer را بدون گرفتن هیچ نظر و فیدبکی برای شما چالش برانگیز خواهد بود. بهترین راه برای حل کردن این موضوع انجام یک پروژه برای یک دوست است.
بگذارید آنها شما را روی یک پروژه ی فریلنسری در پلتفرم موردنظر استخدام کنند. به محض این که پروژه را به اتمام رساندید، مطمئن شوید دوست تان برای شما کامنت مثبتی گذاشته است. بیشتر پلتفرم ها این موضوع را مورد قبول می دانند. همچنین آنها ابزارهایی را طراحی کرده اند تا اعضایشان کارفرمایان جدید را به پلتفرم آنها بیاورند. 
من توصیه می کنم چندبار این کار را انجام دهید تا حداقل دو یا سه کامنت بسیار خوب برای شما ثبت شود، تا بعد بتوانید با مشتریانی کار کنید که هیچ رابطه ی شخصی با آنها نداشته اید.

توضیحات را بخوانید

هر زمان که شما برای انجام یک شغل درخواست می دهید، مطمئن باشید که توضیحات مربوط به آن را خوانده اید. این حرف خیلی منطقی است، اما به عنوان یک کارفرما من از دیدن کاندیدهای بسیاری که شرح کار مورد نظر من را نخوانده اند، شگفت زده می شوم. 
اگر شما  جمله ای را در درخواست کارتان بنویسید که نشان دهد شما توضیحات مربوط به آن را خوانده اید، شما  نیمی از پروژه را پشت سر گذاشته اید.

یک نامه ی انگیزشی متقاعد کننده بنویسید

به دست آوردن قرارداد معمولا نیاز به یک نامه ی انگیزشی دارد. این نامه میتواند برای شما موفقیت به دست بیاورد یا باعث شکست شما بشود. دانستن کمی تکنیک های مقاله نویسی به شما کمک خواهد کرد تا نامه های انگیزشی متقاعد کننده ای بنویسید.
یکی از استراتژی هایی که من برای نوشتن نامه ی انگیزشی استفاده می کنم این هست که ایرادهایی را که ممکن است یک نفر برای به کار گماشتن من داشته باشد در نظر بگیرم .سپس در میان همان اعتراض ها چیزهای را می نویسم که بتوانم بر آن ایرادها فائق شوم. نتیجه ی نهایی نامه ی انگیزشی ای است که برای ارسال به یک مشتری آتی آماده است.

نمونه کار هایتان را در نظر بگیرید

وقتی برای شغلی درخواست می دهید، مطمئن شوید لینکی به وبسایت تان و نمونه کارهای Github تان وجود دارد. بنابراین کارفرمایان بالقوه می توانند کدهای قبلی شما را  بازدید کنند. 
هرچه بیشتر بتوانید پرو‍ژه هایتان را نمایش بدهید بهتر است. مطمئن شوید زمانی که می گذارید باعث شود نمونه کارهای آنلاینتان فوق العاده به نظر برسند. 

سریع پاسخ دهید

در پایان، وقتی برای شغلی درخواست می دهید، به آسان تر شدن کار کارفرمایان برای به کارگرفتن تان کمک کنید. پلتفرم فریلنسری خود را برای پیام های جدید هر اندازه که می توانید چک کنید تا بتوانید سریع پاسخ مشتری آینده تان را بدهید.
 زمانی که من تصمیم به استخدام کسی می گیرم به دو یا سه نفر پیام می دهم. من معمولا زمانی را برای پاسخ گویی در نظر می گیرم، برای همین سریع پاسخ دادن مزیت بسیار بزرگی است. 
اگر کارفرمایان بالقوه پاسخ گو بودن شما را ببینند و این که فورا آماده ی کار هستید، شما هیچ مشکلی در مورد به دست آوردن کارهای جدید نخواهید داشت.

با کارفرمایان کار کنید

حالا که شما مشتری را به دست آورده اید، نیاز دارید تا مطمئن شوید آنها راضی هستند و کامنت های مثبتی راجع به شما می دهند.  
در ادامه تمرینات خوبی ارائه می شود تا مطمئن شوید که شما در کامنت ها نمره ی کاملی می گیرید و شهرت آنلاین تان درخشان خواهد بود.

جلوتر از ضرب العجل تعیین شده باشید

شما باید از ضرب العجل تعیین شده جلوتر باشید. زمانی که شما طول یک پروژه را تخمین می زنید، از این تکنیک استفاده کنید: با جدول زمانی خود آشنا شوید، سپس آن را تا 50 درصد افزایش دهید. 
همیشه کمی زمان بیشتر در نظر بگیرید تا اگر اتفاق غیرقابل پیش بینی یی افتاد با کمبود وقت مواجه نشوید.
اگر اشتباهی کردید و در تخمین زمانی با مشکل مواجه شدید باید با قدرت همه چیز را تحت کنترل بگیرید و با کار کردن در آخر هفته ها از ددلاین جلوتر باشید.

حل کردن مشکلات

مشتری ها شما را استخدام می کنند تا مشکل شان را حل کنید. آنها می خواهند کم ترین کار ممکن را انجام دهند. 
از مشتری تان سوالات زیادی نپرسید، مگر در صورت نیاز. بگذارید مشتری کم ترین کار ممکن را انجام دهد. با این کار، آنها می توانند کنار بکشند و بگذارند تا شما کار ها را انجام دهید و مشکل را حل کنید:چیزی که برای آن به شما پول پرداخته اند.

کار با کیفیت

کار با کیفیت اساس حرفه ی فریلنسری موفق است. اگر شما کار با کیفیت انجام ندهید، کامنت های منفی دریافت خواهید کرد و پیدا کردن کارهای جدید در آینده را غیرممکن خواهید یافت. 
اگر شما یک برنامه نویس تازه کار هستید، یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که در ابتدای کار از یک راهنما برای بازبینی کد هایتان کمک بخواهید و بعد آنها را تحویل دهید. با این روش، راهنمای شما می تواند هر اشتباهی که شما انجام داده اید را قبل از تحویل پروژه گوشزد کند. 

ارتباط

در انتها، روی بهبود روابط تان کار کنید. می توانید در این زمینه از کتاب هایی که به این منظور نوشته شده اند کمک بگیرید. 
پاسخ گو بودن امری حیاتی هست. کارفرمایان دوست دارند فریلنسرها با بالاترین سرعت ممکن سوالاتشان را پاسخ دهند، بنابراین مطمئن باشید که پیام های جدید مشتری هایتان را به طور پیوسته چک می کنید. 
اگر شما پاسخ گو باشید، جلوتر از ددلاین باشید و به خوبی ارتباط برقرار کنید، مشتری ها شما را دوست خواهند داشت. و در کوتاه ترین زمان ممکن کامنت های بسیار خوب دریافت خواهید کرد.

ساختن برند شخصی شما

موفق ترین فریلنسرها برند شخصی خودشان را می سازند و توسعه می دهند که به آنها کمک می کند مشتریانی خارج از پلتفرم های فریلنسری شان داشته باشند. 
سه راه مفید و موثر برای خلق کردن یک برند شخصی و داشتن مشتری های جدید، وبلاگ نویسی، استفاده از رسانه های اجتماعی و نوشتن یک کتاب است.

وبلاگ نویسی

وبلاگ ساختن یک راه خارق العاده برای ساختن یک برند و بهبود شغل فریلنسری شما است. وبلاگ ساختن قدرت نفوذ شما را بهبود خواهد داد و باعث می شود مشتریان بیشتری بخواهند شما را به کار بگیرند و همچنین مشتریان جدید به دست بیاورید. 
شما می توانید مشتریان جدید را با پست کردن در ارتباط با مسائل تکنیکی به دست آورید. اگر زمانی روی یادگیری بهینه سازی موتورهای جست و جو بگذارید، مقالات شما می توانند در موتورهای جست و جوی مختلف رنک خوبی به دست آورند. 
با این روش، زمانی که مشتریان بالقوه درباره ی یک موضوع تکنیکی در گوگل سوالی را سرچ کنند، وبلاگ شما را پیدا خواهند کرد و ممکن است با شما تماس بگیرند.

رسانه های اجتماعی

شما همچنین می توانید از شبکه های اجتماعی برای یافتن کارهای فریلنسری برنامه نویسی استفاده کنید. یکی از بهترین شبکه های اجتماعی که می توانید روی آن متمرکز شوید لینکداین است. شما می توانید با نوشتن مقاله روی سایت لینکداین تخصص خود را نشان دهید. 
همچنین می توانید به مشتریان آتی خود پیام دهید. مطمئن باشید زمانی که این کار را انجام می دهید ارزش ارائه می دهید. به عنوان مثال، اگر یک توسعه دهنده ی وب هستید، میتوانید یک کمپانی با سایت کند پیدا کنید و به آنها  مشکلاتی که باعث کند شدن سرعت می شوند گزارش دهید و سپس به آنها پیشنهاد دهید که مشکل شان را برایشان حل می کنید. 
یک مکان خوب دیگر برای به اشتراک گذاشتن دانش تان  و پیدا کردن مشتری، سایت یوتیوب است. ویدئوهای آموزشی را منتشر کنید که تخصص شما را شرح می دهند. یک نوشته در توضیحات ویدئویتان بگذارید که به دیگران اطلاع می دهد شما برای به کار گرفته شدن در دسترس هستید و همچنین ایمیل تان را هم ضمیمه کنید.

یک کتاب بنویسید

اگر می خواهید بیشتر روی برندتان سرمایه گذاری کنید، نوشتن یک کتاب روی یک موضوع تخصصی را در نظر بگیرید. سپس ایمیلتان را در کتاب قرار دهید تا مشتریان بالقوه بدانند شما برای کار کردن در دسترس هستید.

حرف آخر در برنامه نویسی فریلنسری

برنامه نویسی فریلنسری شغل جذابی است. شما می توانید یک سبک زندگی مستقل از مکان بسازید و از رفت وآمد روزمره و دیسیپلین های اداری رهایی پیدا کنید و رئیس شخص خودتان باشید. 
 وقتی که شما با پروژه های کوچک 25 دلاری کار را شروع می کنید، ممکن است پاداش ها شاید کوچک به نظر برسند. با این وجود، به محض این که یک فایل صوتی منتشر کنید می توانید برای پروژه هایی با بودجه های بیشتر از هزار دلار درخواست بدهید. حتی پروژه های بزرگ تری در سایت های مختلف فریلنسری با بودجه های بیشتر از 50.000 دلار و گاهی حتی 100.000دلار  وجود دارند. 
فریلنسری می تواند سوددهی بالایی داشته باشد و به محض آن که شما کسب و کارتان را بسازید، ممکن است بخواهید برای همیشه فریلنسر باشید. 
امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی برای تبدیل شدن شما به یک فریلنسر موفق باشد.  

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 9 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
شیائومی از سایبرداگ، سگ رباتیک خود رونمایی کرد

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید