پس از کرونا سیستم حمل و نقل چه تغییری می کند؟

پس از کرونا سیستم حمل و نقل چه تغییری می کند؟

از سال 2020 تا امروز که این مطلب را در مجله رادیب آپلود می کنیم حدود یک سال است که همه‌گیری کرونا تغییرات بسیاری در نحوه زندگی اکثر شهروندان کره زمین ایجاد کرده است اما در دوران پسا کرونا شاهد چه تغییراتی در زندگی شهروندان مردم سراسر جهان خواهیم بود؟

همه‌گیری کرونا طی یک سال گذشته تاثیر زیادی بر شرایط اقتصادی و زندگی مردم سراسر جهان به خصوص مردم عزیز ایران گذاشته است. امید آن می‌رود همه‌گیری کرونا از شرایط بحرانی خارج شود و زندگی به روال عادی خود بازگردد؛ اما آیا همه چیز به شرایط قبل کرونا بازخواهد گشت؟ چه تغییراتی ممکن است در سبک زندگی مردم در دوران پساکرونا به وجود بیاید؟ در این مطلب  که در مجله رادیب منتشر می شود، ۵ پیش‌بینی درمورد دوران پسا کرونا ارائه شده است.

کاهش ترافیک در مرکز شهرها

در شرایط کرونا بسیاری از کسب و کارها مجبور شدند نیروهای انسانی خود را تعدیل کرده یا از بقیه بخواهند به صورت دورکار و پاره وقت فعالیت کنند. ممکن است در دوران پساکرونا نیز مجددا همین روال ادامه داشته باشند. برخی کسب و کارها با تعداد نیروی انسانی کمتر و مجددا به صورت دورکار، فعالیت‌ها را پیش ببرند. در نتیجه انتظار می‌رود در دوران پسا کرونا حجم ترافیک در مراکز شهری کاهش پیدا کند.

احتمال دارد بعد از کرونا نیز مجددا رستوران‌ها و خرده فروشی‌ها مشتری کمتری داشته باشند. هرچند به نظر می‌رسد برنامه‌هایی مثل کنسرت‌ها و جشنواره‌ها رونق خوبی پیدا کنند و پیش‌بینی می‌شود با رفع محدودیت‌های کرونایی، بسیاری از شهروندان از حضور در چنین برنامه‌هایی استقبال کنند.

سرویس‌های آنلاین رونق بیشتری پیدا می‌کند

شرایط همه گیری کرونا باعث شد بسیاری از مشاغل به سمت دورکاری و ارائه خدمات از راه دور روی بیاورند. برخی مشاغل از رویکرد جدید استقبال کردند و به نظر می‌رسد در دوران پسا کرونا نیز با همین روال کار را پیش ببرند.

جهت راه اندازی کسب و کار آنلاین خود، از برنامه نویسان خبره رادیب برای طراحی وبسایت کمک بگیرید

بسیاری از رستوران‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌ها در حال حاضر خدمات خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری ارائه می‌دهند و شهروندان بسیاری از این روال خرید رضایت دارند. پیش بینی می‌شود بسیاری از مشاغل همین روند را بعد از کرونا نیز ادامه بدهند.

در حال حاضر کارمندان بسیاری از شرکت‌ها برای دورکاری و ارائه خدمات آنلاین آموزش دیده‌اند و می‌توانند به خوبی مسایل مربوط به چنین شرایطی را مدیریت کنند. هرچند در دوران پسا کرونا برخی دیگر از مشاغل وضعیت متفاوتی را تجربه می‌کنند. مراکز ورزشی، تفریحی کتابخانه‌ها و آرایشگاه‌ها احتمالا به روال قبلی باز می‌گردند. البته پیش بینی می‌شود برخی از این مشاغل به صورت سیار و بدون اختصاص دفتر ثابت به کار خود ادامه بدهند.

کرونا باعث شد بسیاری از این مشاغل دفاتر کاری خود را تعطیل کنند. شاید در دوران پساکرونا چنین کسب  و کارهایی به این نتیجه برسند که به جای تجهیز مجدد دفتر کار، به صورت سیار یا در دفاتر اشتراکی به کار خود ادامه بدهند.

 

پرواز در زمان کرونا

تغییراتی در روند پروازهای هوایی رخ می‌دهد

در دوران کرونا حجم سفرهای هوایی به شدت کاهش یافت. آژانس‌های هوایی تدابیری برای مواجه با کرونا در نظر گرفتند. قبل از کرونا برخی اوقات مسافران مجبور بودند ساعت‌ها منتظر بمانند ولی در شرایط کرونا، بسیاری از فرآیندها تغییر کرد و اصلاح شد.

به نظر می‌رسد در دوران پساکرونا نیز مسافران راحت‌تر از دوران قبل کرونا می‌توانند سفر کنند. شاید دیگر شاهد حجم زیاد مسافران در صف‌های ورود به هواپیما نباشیم.

تغییراتی در بازرسی امنیتی فرودگاه‌ها

نه تنها انتظار می‌رود بعد از کرونا شاهد صف‌های طولانی مسافر در فرودگاه‌ها نباشیم و احتمالا فرآیندهای کاری فرودگاه‌ها بهتر از قبل خواهد شد؛ بلکه تغییراتی در پروسه‌های بازرسی امنیتی نیز رخ می‌دهد.

کرونا باعث شد فرآیندهای جدیدی برای بازرسی امنیتی فرودگاه‌ها در نظر گرفته شود. انتظار می‌رود همین روندها در دوران پسا کرونا نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

به شهروندانی تمیزتر تبدیل می‌شویم

همه گیری کرونا باعث شد که مردم سراسر جهان به پاکیزگی توجه بیشتری نشان بدهند. بسیاری از دفاتر کاری، رستوران‌ها و مراکز ورزشی بهداشت را به شکلی که باید رعایت نمی‌کردند. دوران کرونا تغییراتی بنیادی در توجه شهروندان به پاکیزگی ایجاد کرد. به نظر می‌رسد در دوران پساکرونا نیز کماکان بیشتر مردم به تمیزی و پاکیزگی توجه نشان بدهند.

 

منبع:‌ مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 2 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
درس‌هایی از ایلان ماسک موسس تسلا

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید