اهمیت طراحی UI/UX در اپلیکیشن ها

اهمیت طراحی UI/UX در اپلیکیشن ها

سلام خدمت همراهان رادیب، من سالهاست که در زمینه طراحی UI  و UX، فعالیت دارم و پس از تحقیق بسیار زیاد متوجه شدم، ماهیت اپلیکیشن ها بسیار مهم اند اما آن چیزی که باعث ماندگار شدن اپ ها می شود، طراحی رابط کاربری و راحتی کار کردن با آن است . یک سوال بسیار مهم اولین چیزی که در یک اپلیکیشن برای شما مهم است و نظر شما را درباره ی آن تعریف می کند،چیست؟ بدون شک این که از لحاظ ظاهری چه طور به نظر می رسد و چه قدر می توانید به راحتی با آن کار کنید. آیا محتوای آن پراکنده شده یا کاملا متمرکز است؟ فکر می کنید چه چیزی می تواند این جنبه ها را پوشش بدهد؟ بله، درست است: طراحی  UI/UX.
با وجود بیش از 5 میلیون اپلیکیشن درGoogle Playstore  و Apple Store باید کاری کنید تا اپلیکیشن شما بتواند در بین این همه رقیب متمایز باشد. چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟با طراحی مناسب  UI/UX .بگذارید ابتدا این دو موضوع را کاملا تعریف کنیم.


 طراحی UI یا رابط کاربری


منظور از رابط کاربری به طور خلاصه هر چیزی است که به ظاهر مربوط می شود.الگوهای رابط کاربری راه هایی هستند که ساختار و نظم را برای تحویل دادن یک تجربه ی دلپذیر و گذراندن زمان لذت بخش برای کاربر ترکیب می کند.طراحی کاربری کمک می کند ظاهر اپلیکیشن خود را طراحی کنید.طراحان کمک می کنند رابط کاربری یی خلق شود تا که استفاده از آن آسان و خوشایند است.از رنگ بندی تا سایز فونت همگی زیرمجموعه ی طراحی رابط کاربری هستند.مسلما آن چه کاربر در نگاه اول تاثیر می گیرد مهم است.
نیازی به یادآوری نیست که باید در طراحی رابط کاربری ماهر باشید تا بتوانید تاثیر اپلیکیشنتان را بیشتر کنید.یک طراحی خلاقانه و دقیق باعث می شود کمپانی شما برندش را تثبیت کند و ارتباط شما با مشتریان کیفیت بهتری پیدا می کند.شما همچنین با توجه به نیاز ها و خواسته های مشتریان هدفتان به آنها تجربه ای راضی کننده یا حداقل بدون پشیمانی بدهید.یک طراحی خوب احساسات کاربران را تحریک می کند و برایشان تجربه ای کم نظیر فراهم می کند که هدف هر سرویس خدمات دهنده ای است.

مقاله رابط کاربری یا UI یعنی چه؟ را هم مطالعه کنید

 

طراحی  UX یا تجربه ی کاربری


هدف طراحی تجربه ی کاربری سنجیدن و رسیدن به بالاترین میزان رضایت مشتری است.تجربه ی کاربری کمک می کند محصولی خلق شود تا تاکتیک های مرتبط را برای کاربر فراهم کند.تجربه ی کاربری فرآیندی است که یک تجربه ی توسعه یافته برای مشتری می سازد و موانع استفاده از آن را از بین می برد:می تواند این باشد که تب ها چگونه یکی پس از دیگری بیایند یا کلیک هایی که قرار است در یک ناحیه ی خاص انجام بگیرند یا هر چیزی که یک کاربر هنگام استفاده از یک اپلیکیشن با آن روبرو می شود.تجربه ی کاربری مناسب قالبی را فراهم می کند تا روند اپلیکیشن به درستی انجام شود.
یک طراح تجربه ی کاربری در  تمامی فرایند پیدا کردن و کامل کردن یک محصول در زمینه های طراحی،قابل استفاده بودن،برندینگ و کارکرد آن درگیر است. طراحی تجربه داستانی است که قبل از قرار گرفتن محصول در دستان مشتری شروع می شود. طراحان کاربری فقط روی خلق محصولی که قابل استفاده است تمرکز نمی کنند بلکه روی جنبه های دیگر مثل خوشایند بودن آن،کارایی و جالب بودن آن هم باید مانور بدهند.در نتیجه،هیچ تعریف خاصی برای یک تجربه ی کاربری وجود ندارد. یک تجربه ی کاربری خوب باید نیاز های مشتری در زمینه ی مرتبط آن برآورده کند.

 

چرا به طراحی  UI/UX نیاز داریم؟


اگر طراحی  UI/UX جدی گرفته شود، اپلیکیشن شما متمایز خواهد شد و انتشار آن راحت تر خواهد بود. اگر کاربران از اپلیکیشن شما راضی باشند آن را به اطرافیانشان هم توصیه می کنند.بهینه سازی طراحی UI/UX باعث می شود همه ی کاربران از آن راضی باشند و در نتیجه باعث افزایش بیشتر فروش و سوددهی بالا که هدف هر کسب و کاری است می شود.
طراحی های انجام شده بر اساس مشاهده ها و پیش بینی های دقیق و واقعی انجام شده درباره ی رفتار کاربر هستند و کمک می کنند تا شرکت ارائه دهنده ی خدمات مشتریانش را خوب بشناسد.اگر بخواهیم منصف باشیم رفتار مشتریان و مصرف کنندگان مستقیما در ارتباط با موفقیت طراحی  UI/UX است.
با وجود تعداد زیاد اپلیکیشن ها،شما برای جلب توجه مشتریان زمان و فضای کمی را در اختیار دارید. بنابراین باید آنها را با کیفیت و ظرافت کارتان طوری تحت تاثیر قرار دهید تا نتوانند مقاومت کنند.توسعه دهندگان موفقی مثل اپل و گوگل این موضوع را هدف اصلی خود قرار می دهند.با این وجود وقتی که می خواهید وارد بازاریابی و مسائل مربوط به آن بشوید این کار خیلی سخت می شود.
در ادامه دلایل اهمیت طراحی تجربه وکاربری مناسب را بررسی می کنیم.
•    نرخ بازگشت سرمایه و رضایت مشتریانتان را افزایش می دهد.
چرا باید به رضایت مشتری هایمان اهمیت بدهیم؟زیرا صف بلندی از رقیبان ما منتظر هستند تا جای ما را بگیرند.هدف هر کسب و کاری به دست آوردن سود و وفاداری مشتریان است و تعهد آنها که از آرامش خاطری که برایشان فراهم می کنید باعث می شود دیگران را هم به استفاده از محصولات شما تشویق کنند.این کار باعث افزایش تعداد مشتریان شما و همچنین بازگشت سرمایه ی شما خواهد شد.
•    مشتری های خودتان را بیشتر درک می کنید.
طراحی  UI/UX بدون شک بر اساس اولویت ها و آسایشی که مشتریان شما حس می کنند انجام می شود.بنابراین هنگامی که شما موفقیت محتمل محصولتان را بررسی و پیش بینی می کنید این فرآیند باعث می شود درک بهتری از مشتری های خود داشته باشید و به شما کمک می کند محصولتان را کاربرپسند تر بسازید.این طراحی همچنین به شما کمک می کند انواع مختلف مخاطب هایتان را بشناسید و بدانید هر کدام چه خواسته هایی دارند.این درک و دانش به شما کمک می کند تجربه ای بی نظیر داشته باشید و مشتری ها به محصول شما تعهد پیدا کنند و به برند شما وفادار باشند که باعث جهش رو به بالای عملکرد شما خواهد شد.
•    برند شما را می سازد.
یک طراحی  UI/UX با کارایی بالا باعث رضایت مشتریان می شود.مردم همیشه با شتاب در حال جنب و جوش هستند و دنبال چیزی هستند که به راحتی در برنامه ی آنها گنجانده شود.هرچه اپلیکیشن شما بیشتر متمرکز باشد برای مشتری ها جذاب تر خواهد بود.این کار اعتبار محصول شما را افزایش می دهد و نامی برای برند شما می سازد که به خودی خود یک موفقیت عظیم است.قطعا شما می خواهید که مشتری ها برای گرفتن خدمات به سمت شما بیایند نه رقیب های شما.طراحی  UI/UX کمک می کند متفاوت بودن را لمس کنید و محصولات شما از رقیبان شما متمایز باشد.
•    در پول و زمان صرفه جویی کنید.
اگر طراحی UI/UX شما با حد اعلای کمال گرایی و مهارت توسعه پیدا کند(البته همیشه ایده ها و نوآوری های جدید وجود خواهند داشت.)می تواند مشخصه ی اصلی سازمان شما باشد.همچنین یک طراحی خوب نیاز به بروز رسانی های اضافه و به وجود آمدن خطا نمی شود.زمان و هزینه هایی که برای از بین بردن این خطاها و رسیدگی به چنین به روز رسانی هایی صرف می شود پرزحمت و گران قیمت هستند.یک نمونه ی اولیه می تواند باعث به وجود آمدن احساس اطمینان و امنیت برای کاربر و توسعه دهنده شود.بنابراین کمپانی ها باید توجه شان را به این موضوع بیشتر کنند تا بتوانند بی نقص باشند.
سوال طبیعی که پیش می آید این است که کدام یک از این دو مهم تر هستند.درحقیقت این دو،دو روی یک سکه هستند.نمی توان یکی را برای بهبود بخشیدن دیگری نادیده گرفت.طراحی  UI و UX با هم در ارتباط تننگاتنگ هستند و توسعه دهندگان برای رسیدن به موفقیت و اعتبار هر دو را بهینه سازی کنند.
یک وبسایت که از لحاظ زیبایی شناسی ظاهر خوبی دارد اما پیمایش و پیداکردن محتوا و در آن CTA دشوار است و وبسایتی که از لحاظ بصری ضعیف است ولی به آسانی پیمایش می شود هر دو موقعیت یابی برای برند و تجربه ی کاربری را خراب می کنند.شما هیچ یک از این دو سایت را دوست ندارید. برای رضایت کاربران ترکیبی از هر دوی  UI  و UX مورد نیاز است.

اجزای  UI/UX 


•    اولین عنصر کلیدی طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه ی کاربری،پیکره بندی اطلاعات است که ساختاری را برای طراحی شما فراهم می کند.با این کار آرامش خاطر را  برای کاربری که در اپلیکیشن شما گردش می کند فراهم خواهید کرد.تمام کدها و ترکیب هایی که از آنها استفاده می کنید باید به شما در تامین این هدف کمک کنند.
•    عنصر بعدی طراحی تعامل است که بیشتر جنبه ای از  UI محسوب می شود.این عنصر بیشتر با تصاویر،گرافیک،انیمیشن ها،فونت ها،رنگ ها و جنبه های زیبایی شناسی اپلیکیشن سروکار دارد.
•    قابلیت استفاده ی مناسب از اپلیکیشن عنصر دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.آیا تمام دکمه ها قابل دسترسی است؟آیا تمام اطلاعات موردنیاز کاربر در دسترس او قرار می گیرد؟این ها موضوعاتی هستند که در قابلیت استفاده ی مناسب از اپلیکیشن مطرح می شوند.هم چنین چگونگی رفع خطاها در ارتباط با این عنصر است.
•    آخرین عنصر موردنظر و شاید مهم ترین آن عناصر بصری یی است که به عنوان پارامتری در ساختن نام برند شما نقش خواهد داشت.طراحی بصری فقط در ارتباط با انتخاب بهترین تصاویر و رنگ ها،آیکون ها و فونت ها نیست بلکه شناسایی ظاهر اپلیکیشن است که روی تعاملات کاربر با آن تاثیر می گذارد.


در پایان...
آن چه در این مقاله مطرح شد نیم نگاهی به اهمیت طراحی  UI/UX بود. در دنیایی که ما مدام با گوشی های هوشمند سروکار داریم نوآوری و خلق کردن چیزی که قبلا وجود نداشته باشد کار مشکلی است.در نظر گرفتن این مساله همراه با همراه با فراهم کردن تجربه ای منسجم و خارق العاده برای کاربران باعث رجوع مداوم آنها به شما خواهند شد که شرط اصلی در مدل سازی یک کسب وکار موفق است.

منبع: مجله رادیب

ثبت امتیاز برای این مطلب

احساست رو با بقیه تقسیم کن و امتیاز بده
( 11 امتیاز , میانگین امتیازات 5 از 5 میباشد )
نحوه آپلود عکس از مک بوک روی اینستاگرام

کسانی که این مقاله را خوانده اند مقالات زیر را هم دنبال کرده اند ورژن سیستم
  • سایت اصلی رادیب
  • آکادمی آموزش آنلاین رادیب
  • فایل مارکت رادیب
تازه ترین و محبوب ترین مقالات را از طریق شبکه های اجتماعی مجله رادیب دنبال کنید